Felavatták Hunyadi János mellszobrát a várban
Hunyadi János mellszobrával bővült Marosvásárhely köztéri emlékműveinek sora: Bocskai Vince szobrászművész munkáját szombaton avatták fel a várban, ünnepélyes keretek között.
Az eseményen részt vettek a helyi hatóságok, a kulturális élet, az egyházak képviselői, és külföldi vendégek is, jelen volt többek között Martonyi János professzor, Magyarország volt külügyminisztere.
A jelenlevőket köszöntette Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke is, majd Cornel Sigmirean történész beszélt román nyelven Hunyadi Jánosról, a nagy törökverő hadvezérről. Keresztény hősnek nevezte Hunyadit, majd hozzátette, hogy erre a szoborra úgy kell tekinteni, mint a szolidaritás jelképére.
Martonyi János a nemzet és Európa történelmének óriásaként beszélt Hunyadi Jánosról, aki hőstetteivel azt üzeni nekünk, hogy bátran, önfeláldozóan kell élni, ellenállni azoknak a hatalmaknak, amelyeket a nyelvünket, vallásukat, kultúránkat meg akarja semmisíteni. Hunyadi a szabadságot, a keresztény hitet védelmezte, nélküle „máshogy alakult volna Európa történelme”. Martonyi arról is beszélt, hogy nem Hunyadi nemzetisége, hanem tettei a fontosak.
„Hunyadi János a román és a magyar történészek kedvenc történelmi alakja. Alig van olyan történelemkönyv a középkorról, amely ne szentelne legalább néhány oldalt a hadvezérnek és a kormányzónak. Már életében legendává vált, és a balladaírók kedvenc hőse volt” – mondta Soós Zoltán polgármester az eseményen.
Az emlékművet a Professzorok Batthyány Köre nevű magyar egyesület adományozta Marosvásárhely polgármesteri hivatalának, alkotója pedig Bocskai Vince szovátai szobrászművész, aki Bernády György egykori polgármester marosvásárhelyi szobrát is készítette, és több erdélyi köztéri emlékmű fűződik még a nevéhez.
„Hunyadi János a román és a magyar nemzet panteonjában, valamint az oszmánellenes harcok hőseinek európai panteonjában foglal helyet. Nem véletlenül született meg az a szép hagyomány, hogy a déli harangszó minden nap emlékeztet bennünket az ő győzelmére. Valahányszor elmegyünk e szobor mellett a várban, emlékezzünk arra, hogy ha nekünk, magyaroknak és románoknak sikerült ilyen jól összefognunk a háború alatt, akkor semmi akadálya, hogy békeidőben is együttműködjünk – például Marosvásárhely sikeréért\" – zárta beszédét Soós Zoltán polgármester.
Az ünnepi eseményen a vendégek és a közönség 15-19. századi európai klasszikus zenét élvezhettek, a Codex régizene-együttes korhű előadásában.
Kiemelt kép: A szobor talpazatán a törökverő hadvezér latin neve: Johannes de Hunyad és a nándorfehérvári csata éve, 1456 áll. FOTÓ: MARIȘ CRISTIAN DANIEL